Lekcja historii z ks. dr Adamem Maliną w ramach projektu „Historia śląska widziana inaczej”

Po kilku latach spotkań wpisujących się w tematykę Tragedii Górnośląskiej, zainicjowanych przez dziennikarkę Stanisławę Warmbrand, przyszła pora na zmianę formuły i nowy cykl spotkań przybliżających historię ziemi śląskiej, której próżno szukać w szkolnych podręcznikach.

Aktualnie spotkania pasjonatów historii w ramach projektu „Historia Śląska widziana inaczej” to fascynujące lekcje historii w terenie. 22 lutego 2019 roku, takie spotkanie prowadzone przez panią Warmbrand miało miejsce w zabytkowej scenerii domu katechetycznego parafii ewangelicko-augsburskiej w Mysłowicach.

W tych wnętrzach, w okresie zimowym, bywa, że zamiast w kościele, odbywają się także nabożeństwa. Zgromadzeni mieli tam okazję wysłuchać interesującej prelekcji „Zachowanie języka polskiego w wierze ewangelickiej”, wygłoszonej przez gospodarza miejsca, czyli proboszcza ks. dr Adama Malinę. Jako, że spotkanie odbywało się w Mysłowicach, sporo było mowy o historii tejże parafii, ale ciągle przewijały się w opowieści Lędziny i Hołdunów, gdzie ks. Malina także jest proboszczem, podobnie jak w Sosnowcu i Katowicach-Szopienicach.

Przywrócono także pamięć ofiar mysłowickiego nazistowskiego i komunistycznego obozu pracy. To w tych tematach rozwinęła się wcześniejsza współpraca redaktor Warmbrand i proboszcza Maliny, ale wykład zdominowała prawda historyczna o wpływie reformacji na rozwój słowa pisanego w ojczystym języku. Ks. dr Malina już niejednokrotnie występował w prelekcjach przybliżających zebranym wkład ewangelików w rozwój w różnych dziedzinach życia.

Swego czasu w Filii nr 11 MBP w Mysłowicach pokazywał starodruki i opowiadał o wpływie reformacji na rozwój literatury i muzyki, innym razem w ramach spotkań w Teatrze Rozrywki w Chorzowie pt. „Górny Śląsk – świat najmniejszy” mówił o protestantach przy okazji 500 lat Reformacji.

Także w lutym br. jako luterański liturgista i hymnolog, oraz prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, w ramach Akademii Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego w Bibliotece Śląskiej w Katowicach, na spotkaniu „Musica mores confirmat” mówił o znaczeniu muzyki w luteranizmie. Ponad pół tysiąclecia nie zawsze łatwej obecności luteran na śląskiej ziemi i nie tylko, dzięki wiedzy i umiejętności jej przekazywania przez ks. dr Adama Malinę, każdorazową prelekcją rzuca nowe światło na poszerzanie horyzontów myśleniowych słuchaczy i pozwala ustosunkować się do pewnych stereotypów i uogólnień.

Tekst i zdjęcia: Bogusław Żogała

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Szukaj

Popularne posty

  • Przedwakacyjne posiedzenie Konsystorza
    Przedwakacyjne posiedzenie Konsystorza

    27 czerwca 2025 W czasie czerwcowego posiedzenia Konsystorz podjął szereg decyzji personalnych i administracyjnych dotyczących jednoty Kościoła. W okresie wakacyjnym w kilku parafiach nastąpi zmiana duszpasterzy. Z końcem sierpnia ks. Marian Bienioszek – z Siemianowic – przechodzi na emeryturę. Konsystorz mianował ks. Bogusława Cichego z Chorzowa proboszczem administratorem tej parafii równocześnie kierując do służby w Siemianowicach ks. Pawła Mikołajczyka – dotychczas wikariusza parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu.   W pozostałych sprawach…

  • Ogłoszenia dla parafii Ewangelickiego Kwartetu – Święto Trójcy Świętej – 15 czerwca 2025 r.
    Ogłoszenia dla parafii Ewangelickiego Kwartetu – Święto Trójcy Świętej – 15 czerwca 2025 r.

    Dziś w Szopienicach odbywa się tegoroczna konfirmacja. Niech Bóg pobłogosławi tegorocznych konfirmantów w naszej parafii i wszystkich innych, aby wytrwali w swoich ślubowaniach. Za tydzień w Sosnowcu o 11.00 odbędzie się ostatni przed wakacjami koncert – poranek organowy przez nabożeństwem w wykonaniu Zdzisława Smucerowicza. Już dziś zapraszamy. W najbliższą niedzielę nabożeństwa z Sakramentem Komunii we…