Nie mogło zabraknąć grupki lędzinian na XII Tyskiej Nocy Muzealnej, a wśród nich wiernych z parafii ewangelicko-augsburskiej w Lędzinach – Hołdunowie.
Najpierw w sobotni wieczór, 18 maja, uczestniczyli oni w spotkaniu otwartym, które Muzeum Miejskie w Tychach, wraz z tamtejszą Parafią Kościoła Ewangelicko-Augsburską zorganizowały w kościele Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Księdza Biskupa Juliusza Burschego 20. Wysłuchali wystąpienia reżysera i scenarzysty filmowego Wiesława Głowacza, laureata nagrody „Róża Lutra” z 2007 roku za pionierską współpracę pomiędzy TVP Katowice a Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, a potem obejrzeli 40 – minutowy film jego autorstwa pt. „Bp Bursche – postać i dzieło”, zaprezentowany na dużym ekranie przez Adama Natkańca z tyskiego muzeum. Film ten miał charakter dokumentalny i przybliżył widzom zarówno postać bp. Burschego, jak i jego działalność w charakterze księdza, a potem zwierzchnika Kościoła ewangelickiego w Polsce. W. Głowacz podkreślał w tym filmie niezłomną postawę biskupa, który uważał się za polskiego patriotę, za co poniósł męczeńską śmierć w 1942 roku, w wieku 80 lat, w KL Saksenchausen koło Berlina, czyli w tym samym miejscu, gdzie został w roku następnym zamordowany dowódca naczelny AK gen. Stefan Grot-Rowecki.
Po filmie W. Głowacz, na zapytanie jednego z lędzinian, czy obecnie, w dobie ekumenizmu, postać biskupa Juliusza Burschego, zwierzchnika Kościoła ewangelickiego w międzywojennej Polsce, a zarazem polskiego patrioty, nie mogłaby posłużyć za przykład godny naśladowania dla ogółu Polaków. Odpowiedział, że jak najbardziej! Mieszkaniec Lędzin dodał, że jego zdaniem, postać i dzieło bp. Burschego powinny być dzisiaj stawiane wręcz jako przykład tego, co bardziej ludzi łączy, niż dzieli.
Na stoisku z wydawnictwami można było też nabyć po promocyjnej cenie najnowszy, trzynasty numer Tyskiego Zeszytu Historycznego pt. „Ewangelicy na ziemi pszczyńskiej”, zawierający teksty prelegentów XI Tyskiego Sympozjum Historycznego, zorganizowanego w 2017 roku przez tyskie Muzeum Miejskie z okazji obchodów 500-lecia Reformacji. Dodajmy, że rolę gospodarza spotkania pełnili proboszcz miejscowej parafii ks. Marcin Konieczny i Agnieszka Ociepa-Weiss, kustosz z Muzeum Miejskiego w Tychach.
Następnie lędzinianie zwiedzali w budynku Muzeum Miejskiego przy Placu Wolności bardzo obszerną i interesującą wystawę fotograficzną pt. „Tychy – sacrum w mieście socjalistycznym”, po której oprowadzał jej kurator dr Patryk Oczko. Można było też nabyć po cenie promocyjnej publikację na ten temat autorstwa właśnie dr. P. Oczko z jego dedykacją.
Degustacja przysmaków kuchni orientalnej, łącznie z mini grillowaniem, stanowiła bardzo przyjemny akcent na zakończenie sobotniego wyjazdu grupki lędzinian na tyską noc muzealną.
Tekst i zdjęcia: Mirosław Leszczyk
Dodaj komentarz