Dzisiaj, Joanna i Julia ślubowały wierność Bogu i jego Kościołowi. Publiczne wyznanie i ślubowanie staje się drogą do samodzielnego i odpowiedzialnego życia.
Dziś konfirmacja, przypominając zbawcze znaczenie Chrztu Świętego, prowadzi młodych luteran ku społeczności Stołu Pańskiego oraz ku wspólnocie życia w Kościele. Przygotowując się do konfirmacji, stojąc u progu dojrzałości, wkraczając we własną samodzielność ów młody człowiek ma poznać i zrozumieć, co Bóg uczynił dla niego w dniu chrztu. Ta okazana Boża łaska i dar zbawienia wymagają i publicznego wyznania: „Jeśli ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i uwierzysz w sercu swoim, że Bóg wzbudził go z martwych, zbawiony będziesz. Albowiem sercem wierzy się ku usprawiedliwieniu, a ustami wyznaje się ku zbawieniu” (Rz 10,9-10).
W dzisiejszej praktyce konfirmacja bezpośrednio wiąże się z pierwszym w życiu przystąpieniem do Komunii Świętej udzielanej pod obiema postaciami. Sprawą coraz częściej dzisiaj poruszaną jest umożliwienie przystępowania młodszym dzieciom do społeczności Stołu Pańskiego i oddzielenie samej konfirmacji od pierwszego przystąpienia do Komunii Świętej (zagadnienie to zostało już m.in. poruszone w ubiegłorocznym wydaniu „Kalendarza Ewangelickiego”). Temat, choć frapujący i konieczny do rozważenia, nie zwalnia nas z odpowiedzialności, jaką nakłada na wierzących Słowo Boże, gdy przypomina o konieczności godnego przystępowania do Komunii Świętej – czyli rozróżniania zwykłego pokarmu od daru Wieczerzy Pańskiej.Jak pisał bowiem Apostoł Narodów: „Przeto, ktokolwiek by jadł chleb i pił z kielicha Pańskiego niegodnie, winien będzie ciała i krwi Pańskiej. Niechże więc człowiek samego siebie doświadcza i tak niech je z chleba tego i z kielicha tego pije. Albowiem kto je i pije niegodnie, nie rozróżniając ciała Pańskiego, sąd własny je i pije” (1 Kor 11,27-29).
Konfirmacja jest szczególnym, świątecznym dniem w życiu całej parafii. Jest aktem dojrzałości chrześcijańskiej, który przygotowuje chrześcijanina do odważnego wyznawania swej wiary we współczesnym świecie oraz godnego korzystania ze środków łaski Bożej dla swego zbawienia. Jest momentem, gdy poprzez modlitwę i nałożenie rąk młodzi ludzie otrzymują zgodnie z prawem kościelnym przypisane im prawa i obowiązki.
źródło: ks. Michał Walukiewicz, Konfirmacja w Kościele Ewangelicko-Augsburskim.
Dodaj komentarz