Niezbyt często się zdarza, by wydarzenie o wymiarze ogólnokrajowym miało miejsce w Lędzinach, a za takie należy uważać 156 Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, jaki miał miejsce w parafii ewangelicko-augsburskiej w Lędzinach-Hołdunowie 20 czerwca br. Na lokum zjazdu wybrano gościnne progi restauracji „Pinocy”, sąsiadującej z kościołem Świętej Trójcy.
Jest to organizacja w ramach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczpospolitej Polskiej, którą założono już w rok po zakończeniu wojny, w 1946 roku, na wzór niemieckiej Gustav-Adolf-Werk. Funkcjonująca na zasadzie samopomocy, zajmuje się zbieraniem środków na utrzymanie, remonty, czy też budowę nowych obiektów sakralnych, takich jak kaplice, domy parafialne, czy nawet kościoły. Wspierana jest także działalność charytatywna, organizuje się kuchnie dla biednych, domy opieki zarówno dla dzieci, jak i starszych. W okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, we wszystkich parafiach ewangelickich są zbierane ofiary na rzecz BPGA.

Niemiecki GAW powołano w 1832 roku, w 200 rocznicę śmierci króla Szwecji Gustawa II Adolfa Wazy, który w wojnie trzydziestoletniej walczył po stronie protestantów niemieckich. Wówczas postanowiono, by gromadzić fundusze na rzecz wspomagania diasporycznych parafii, które nie są w stanie utrzymać swoich miejsc kultu własnymi siłami.
Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego, z inicjatywy BPGA we wszystkich parafiach ewangelickich zbierane są ofiary na jej rzecz. Na wniosek Zarządu, zebrane środki są rozdzielane pomiędzy najbardziej potrzebujące parafie, które wcześniej złożyły wnioski o subwencje na remonty i budowy. Organizacją kieruje Zarząd, który zostaje wybierany przez Zebranie Delegatów wybieranych przez wszystkie parafie. Rozdział środków, jak i wybór nowego Zarządu, miał miejsce w Hołdunowie w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli w dniu, kiedy Kościół rzymskokatolicki obchodzi święto Bożego Ciała. Wybór takiego, a nie innego terminu ma swoje uzasadnienie historyczne. W czasie, kiedy katolicy uczestniczyli licznie w procesjach Bożego Ciała, protestanci zbierali się na swoich nabożeństwach w odosobnionych miejscach. Do dzisiaj te najbardziej znane, to „leśne kościoły” w beskidzkich lasach.

Na restauracyjnej sali był też rozwinięty roll-up 150 lat bractwa 1863-2013. Co też ta data oznacza, a mianowicie wtedy do powstających oddziałów stowarzyszenia Gustav Adolf Verein w Austrii, dołączyli ewangelicy Śląska Cieszyńskiego, powołując Stowarzyszenie im. Gustawa Adolfa. Ówczesny Oddział Śląski liczył, aż 17 miejscowych kół. W tym samym roku odbył się I Zjazd Ogólnokrajowy Stowarzyszenia jako stowarzyszenia niemieckiego i słowiańskiego.
Wszystkich przybyłych do Hołdunowa delegatów powitał proboszcz parafii w Wodzisławiu Śląskim, ks. Daniel Ferek, zarazem Prezes Zarządu Bratniej Pomocy. W pierwszej części obrad odczytano i zatwierdzono protokoły i sprawozdania z działalności Zarządu BPGA.

Ustępujący po pięcioletniej kadencji Zarząd, uzyskał absolutorium. Restauracja „Pinocy” zgromadziła 144 delegatów z sześciu diecezji, upoważnionych do udziału w głosowaniach. Gospodarzem tegorocznych obrad był ks. dr Adam Malina, proboszcz hołdunowskiej parafii, który jest jednocześnie Prezesem Synodu, a towarzyszyli mu biskupi: ks. bp Adrian Korczago z diecezji cieszyńskiej, ks. bp Marian Niemiec z diecezji katowickiej i ks. bp Paweł Hause z diecezji mazurskiej. Kościół jest traktowany jako wspólne dobro, a dzielenie środków jest zawsze trudne, bo zawsze kogoś trzeba pominąć. Ważne jest w tym momencie poczucie wspólnoty i zrozumienie najważniejszych potrzeb. Głosowanie za podziałem ofiar odbyło się bez głosów wstrzymujących się i sprzeciwu. Część świątyń to już wiekowe zabytki, wymagające nakładów finansowych na wykonanie remontów lub pilnych prac zabezpieczających. Przedstawiciele parafii, które dostały dofinansowanie, dziękowali za pozytywne rozpatrzenie ich wniosku przy podziale środków.

Ważnym elementem zjazdu był wybór nowego Zarządu BPGA. Jako kandydatów na Prezesa, zgłoszono ks. Marcina Makulę z Golasowic i ks. Karola Macurę z Drogomyśla. Na kolejną pięcioletnią kadencję, w tajnym głosowaniu wybrano proboszcza ks. Marcina Makulę, stosunkiem głosów 84 do 59. Wybrano także nowy Zarząd. Spośród sześciu kandydatur wybrano trzy osoby z największą ilością głosów w osobach ks. Daniel Ferek – wiceprezes Zarządu, ks. Mirosław Sikora – sekretarz i pani Anna Czudek – skarbnik. Mniejszą ilość głosów uzyskali ks. Marek Loskot, ks. Dawid Banach i ks. Łukasz Gaś. Goście dziękowali hołdunowskiej parafii za to, że wzięła na siebie ciężar organizacji zjazdu a restauracji „Pinocy” za poczęstunek. Ustalono miejsce kolejnego zjazdu, a także zaproponowano, aby w „Zwiastunie Ewangelickim” publikować zdjęcia tych przedsięwzięć, na które są wydatkowane rozdzielone środki finansowe.
156 Walny Zjazd Bratniej Pomocy zakończono dziękczynnym nabożeństwem w hołdunowskiej świątyni, podczas której oprócz wspólnych śpiewów i modlitw, wyniki zbiórki przedstawił ks. Daniel Ferek, a Prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, proboszcz ks. dr Adam Malina wygłosił Słowo Boże. Biskup ks. Marian Niemiec wprowadził w urząd nowo wybrany Zarząd, któremu udzielono błogosławieństwa na kolejną kadencję działalności. Społeczność ewangelicka jest dużo mniejsza od katolickiej i wymaga zrozumienia wspieranie renowacji historycznych obiektów sakralnych, nawet tych, które nie są tak wspaniałe, jak Kościoły Pokoju w Jaworze i Świdnicy.
Tekst: Bogusław Żogała
Zdjęcia: Bogusław Żogała, Mirosław Leszczyk
Dodaj komentarz