Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego zdecydował głosami 45 za, 13 przeciw i 1 głos wstrzymujący za wprowadzeniem do prawa wewnętrznego kościoła możliwości ordynowania kobiet na księży. Wniosek do Synodu złożyła Synodalna Komisja Kobiet. Zgodnie z procedurą za zmianą Zasadniczego Prawa Wewnętrznego kościoła wymagane jest uzyskanie 2/3 głosów delegatów.

Dyskusja na temat ordynacji kobiet w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce toczyła się z przerwami od ponad 70 lat. W 1963 roku umożliwiono absolwentkom teologii wprowadzenie w urząd nauczania kościelnego, dzięki czemu katechetki nauczały, odprawiały nabożeństwa i zajmowały się pracą duszpasterską w parafiach.
W 2008 roku Synodalna Komisja Teologii i Konfesji stwierdziła, że nie istnieją przeszkody natury teologicznej w ordynowaniu kobiet na posługę księdza.
Od 1999 r., dzięki zmianom w Pragmatyce Służbowej, kobiety w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce mogły być duchownymi w posłudze diakona. Mogły podejmować pracę charytatywną, ewangelizacyjno-misyjną oraz pomocniczą służbę Słowa Bożego (m.in. prowadzenie nabożeństw, ślubów i pogrzebów, sprawowanie sakramentów, od 2016 r. także Sakramentu Komunii Świętej), nie miały jednak możliwości samodzielnego prowadzenia parafii.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Źródło: serwis luteranie.pl
Synod
Dodaj komentarz