Nabożeństwo w chorzowskim Skansenie

W niedzielę nabożeństwo odbyło się wyjątkowo poza naszymi parafiami, w kościele ewangelickim pochodzącym z Bytomia-Bobrka, na terenie Muzeum Etnograficznego w Chorzowie. Dla tych, co nie mogli dotrzeć do Chorzowa, odbyło się nabożeństwo poranne w Szopienicach.

Oprawa nabożeństwa miała uroczysty charakter. Wystąpił chór Jubilate Deo, czytania z Biblii zaplanowane na tę niedzielę poprowadzili tegoroczni konfirmanci. Nabożeństwo poprowadzili ks. dr Adam Malina — proboszcz i ks. Piotr Uciński — wikariusz. Do śpiewanych pieśni przygrywał Michał Malina z parafii w Szopienicach. Nabożeństwo nagrywała TVP Katowice. Retransmisja do obejrzenia 4 sierpnia o godz. 8.00 na antenie TVP Kultura.

Niedzielne spotkanie w Chorzowie było okazją do zwiedzania przez uczestników szkółki niedzielnej pobliskiego ZOO przed nabożeństwem.

Kościół z Bytomia-Bobrka jest jednym z nielicznych przykładów drewnianego budownictwa prefabrykowanego zastosowanego w obiekcie sakralnym. Do dnia dzisiejszego zachował się jeszcze jeden taki obiekt, wzniesiony w 1937 roku w Zabrzu — Mikulczycach. Powstanie kościoła w Bobrku wiązało się ze wzrostem liczebności zamieszkującej tam społeczności ewangelickiej (w 1930 roku liczyła ponad 1000 osób). W związku z tym podjęto decyzję o budowie kościoła filialnego. Względy finansowe spowodowały, że do Bobrka postanowiono sprowadzić gotowy, prefabrykowany budynek. Zakupiono go w firmie Christoph und Unmack z Niesky (na Łużycach). Uroczysta konsekracja nastąpiła 29 czerwca 1932 roku. Po II wojnie światowej ewangelicy wznowili odprawianie w nim nabożeństw. W 2012 roku kościół został wpisany do rejestru zabytków. Był już wówczas zamknięty i nieużytkowany. W 2014 roku wybuchł pożar, który strawił wieżę, część fasady oraz nawy kościoła. W tym samym roku pozostałą, ocaloną z płomieni konstrukcję rozebrano i przeniesiono do Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. W 2017 roku zrekonstruowano go i oddano do użytku. Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. (inf. ze strony Muzeum Etnograficznego w Chorzowie).

Relacja filmowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Szukaj

Popularne posty

  • Ogłoszenia parafialne – 4. Niedziela po Wielkanocy – 18 maja 2025 r.
    Ogłoszenia parafialne – 4. Niedziela po Wielkanocy – 18 maja 2025 r.

    Zapraszamy na kolejne niedzielne nabożeństwa, które odbędą się za tydzień. Ze względu na wycieczkę parafialną odbędą się one w nietypowych porach. W Mysłowicach spotykamy się o 8.30, w Hołdunowie o 9.00, w Szopienicach o 10.00, a w Sosnowcu o 11.30. Zapraszamy. Szczegóły o kolejnych nabożeństwach na parafialnym WhatsAppie i stronach parafialnych. W czasie powielkanocnym trwa…

  • Ogłoszenia parafialne – 3. Niedziela po Wielkanocy – 11 maja 2025 r.
    Ogłoszenia parafialne – 3. Niedziela po Wielkanocy – 11 maja 2025 r.

    Zapraszamy na kolejne nabożeństwa, które odbędą się za tydzień o zwykłych porach. Będzie to trzecia niedziela miesiąca, więc w Mysłowicach spotykamy się o 11.30, a w Hołdunowie o 9.30. Do dziś można przekazać skarbonki pasyjne, których zawartość zostanie zbiorczo przesłana do Diakonii Polskiej. Dziękujemy za wsparcie akcji. Dziś odbywa się w Wołczynie na Opolszczyźnie Diecezjalny…

  • Ogłoszenia parafialne – 2. Niedziela po Wielkanocy – 4 maja 2025 r.
    Ogłoszenia parafialne – 2. Niedziela po Wielkanocy – 4 maja 2025 r.

    Zapraszamy na kolejne nabożeństwa, które odbędą się za tydzień o zwykłych porach. Jeszcze do następnej NIEDZIELI 9 maja br. można je przekazywać skarbonki pasyjne, których zawartość zostanie przekazana do Diakonii Polskiej. W czasie powielkanocnym trwa zbiórka darów finansowych na Bratnią Pomoc im. Gustawa Adolfa. Zachęcamy do wpłat na konto parafialne, z zaznaczeniem ze jest to…