Wręczenie Nagrody Kościoła im. Królewny Anny Wazówny.
18 października, we Wrocławiu, podczas jesiennej sesji Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP została wręczona Nagroda Kościoła im. królewny Anny Wazówny. Nagroda przyznawana jest osobom i organizacjom z Polski i zagranicy szczególnie zasłużonym dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Wręczana jest corocznie w okolicach Święta Reformacji.
Celem nagrody jest uhonorowanie osób lub innych podmiotów, które poprzez zaangażowanie swojego wolnego czasu, umiejętności i środków dawali lub dają świadectwo swojej wiary, działali lub działają na rzecz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, kierując się chrześcijańską miłością, która nie zna granic, a także do promowania i inspirowania działań służących nawiązaniu i pogłębieniu współpracy międzynarodowej.
W bieżącym roku Kapituła przyznała dwie nagrody i otrzymali je ks. nadradca kościelny Norbert Denecke i Stowarzyszenie Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. Nagrody wręczyli zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp Jerzy Samiec oraz Prezes Synodu Kościoła ks. dr Adam Malina, podczas uroczystości w kościele Opatrzności Bożej we Wrocławiu.
Ks. Norbert Denecke jest znanym i cenionym teologiem zarówno w środowisku niemieckich luteran, jak i na arenie międzynarodowej. Zaangażowany w wielu gremiach, zabiegał o budowanie mostów dialogu ponad podziałami. Z jego inicjatywy zostały powołane do życia Rada Kościołów Chrześcijańskich w Mediolanie oraz Centrum Światowej Federacji Luterańskiej w Wittenberdze. Był pomysłodawcą ekumenicznego projektu reformacyjnego pt. Luthergarten. Kościół uhonorował ks. Denecke za jego pracę i służbę na rzecz pojednania i dialogu oraz wsparcie udzielone Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu w Polsce w ramach pełnienia funkcji Dyrektora Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej (DNK/LWB). Dzięki wsparciu finansowemu komitetu zostały zrealizowane m.in. takie projekty jak: rozbudowa Centrum Luterańskiego w Warszawie, obchody jubileuszu 500 lat Reformacji, czy stworzenie Centrum Diakonii i Dialogu w Słupsku. Niemiecki Komitet Krajowy był fundatorem stypendiów dla polskich studentów luteran, wsparł również przygotowania do Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie. Nagroda jest dowodem wdzięczności za wspólnie przebytą drogę (tekst laudacji).
Ks. nadradca Norbert Denecke, dziękując za Nagrodę, podkreślił ogromny zaszczyt, jakim jest znalezienie się w gronie osób i instytucji, które otrzymały to wyróżnienie. Z uznaniem mówił o wieloletniej współpracy z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce i wyraził zachwyt nad jego działaniami i zaangażowaniem. Podkreślił, że jego praca wynikała nie tylko z poczucia odpowiedzialności za wspólną historię, ale także z głębokiego wewnętrznego przekonania. Dodał, że Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej, któremu przez 20 lat przewodził, zawsze był zaangażowany w budowanie wspólnego świadectwa wiary Kościołów w Polsce i Niemczech. Zakończył, odwołując się do wspólnej podstawy teologicznej, jaką jest Konfesja Augsburska, mówiąc: „Być może mamy różne poglądy na niektóre kwestie, ale jakie znaczenie mają te różnice w świetle fundamentalnego wyznania, które nas łączy?”.
Nagrodę otrzymało również Stowarzyszenie Landsmannschaft Schlesien Landesverband Sachsen/Schlesische Lausitz e.V. W laudacji znalazły się podziękowania za działalność ukierunkowaną na ochronę śladów złożonej historii Śląska przed zapomnieniem i zaginięciem. Od 32 lat Stowarzyszenie angażuje osoby świadome wartości przeszłości, podejmując działania na rzecz ratowania miejsc pamięci, szczególnie ewangelickich cmentarzy. Wszyscy członkowie Stowarzyszenia mają rodzinne powiązania ze Śląskiem i ta działalność jest dla nich szczególnie ważne. Uhonorowanie stowarzyszenia Nagrodą im. Anny Wazówny jest wyrazem uznania za wysiłki na rzecz ożywiania pamięci i ochrony dziedzictwa, co stanowi świadectwo wiary i odpowiedzialności ewangelickiej (tekst laudacji).
Nagrodę w imieniu Stowarzyszenia odebrał jego Prezes Friedemann Scholz. W swoich podziękowaniach wyraził głębokie wzruszenie i wdzięczność za uznanie, podkreślając, że nagroda jest dla nich wyjątkowo ważna, bo może przyczynić się do zmiany postrzegania pracy Stowarzyszenia w Niemczech, gdzie często spotykają się z nieufnością. Scholz mówił o oddaniu członków organizacji, którzy nie tylko dbają o zachowanie dziedzictwa, ale także budują osobiste relacje: ”Praktycznie pracujemy na rzecz zrozumienia i pojednania oraz budowania trwałej, silnej więzi między naszymi narodami,” powiedział. Na koniec podarował Synodowi symboliczny chleb, wyrażając nadzieję, że stanie się on znakiem jedności i współpracy.
Nagroda Kościoła im. królewny Anny Wazówny jest przyznawana od 2017 roku. Jest to statuetka autorstwa rzeźbiarza i malarza Lubomira Tomaszewskiego pt. Razem, wykonana przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów. W skład Kapituły Nagrody wchodzi Biskup Kościoła oraz cztery osoby wybrane przez Synod: bp Ryszard Bogusz, ks. Karol Macura, Aldona Karska, Izabela Główka-Sokołowska. Pierwszym laureatem w 2017 roku był Kościół Luterański w Szwecji, uhonorowany za pomoc humanitarną udzieloną Mazurom po II wojnie światowej. W 2018 roku nagrodę otrzymała Komisja ds. polskich Kościoła Protestanckiego w Holandii, która wspierała Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, szczególnie w okresie PRL, poprzez pomoc duszpasterską i materialną. Rok później, w 2019 roku, nagroda trafiła do Stowarzyszenia „Znaki Nadziei” za długotrwałą pomoc byłym więźniom niemieckich obozów koncentracyjnych, a także za projekty wolontariatu polsko-niemieckiego. W 2020 roku wyróżniony został Związek Ewangelickich Kobiet w Niemczech (EFiD) za swoje zaangażowanie w projekt wspierający Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”, który działał na rzecz polsko-niemieckiego pojednania. W 2021 roku nagrodę otrzymała Fundacja Anna w Gostkowie za rewitalizację cmentarza ewangelickiego w Gostkowie i działania mające na celu upamiętnienie historii regionu. Kolejną laureatką w 2022 roku została Ilse Masuch, której wyróżnienie przyznano za odbudowę kościołów w Szczytnie i Rańsku oraz działania na rzecz parafii na Mazurach. W 2023 roku uhonorowani zostali ks. dr Martin Junge oraz dr hab. Piotr Oszczanowski. Ks. Junge został wyróżniony za wsparcie oraz inspirację do zorganizowania Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Krakowie oraz służbę dla globalnej wspólnoty luterańskiej, która przyczyniła się do rozwoju ŚFL, a dr hab. Piotr Oszczanowski za jego pracę i zaangażowanie w rozpowszechnianie wiedzy o ewangelickim dorobku kulturowym oraz działania na rzecz ratowania dziedzictwa luterańskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska.
Tekst i zdjęcia pochodzą z oficjalnego serwisu KEA w Polsce.
źródło: https://www.luteranie.pl/dzielo-pojednania-i-ochrona-dziedzictwa/
Dodaj komentarz