Wybory biskupa diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (relacja na żywo).

W Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Miechowicach trwa Synod Wyborczy Diecezji Katowickiej. Synodałowie są w punkcie związanym z rozpoczęciem procedury wyboru biskupa diecezji. Trwa przedstawianie regulaminu wyborów.

Wybrano sekretarza i komisję skrutacyjną do przeprowadzenia procedury wyborczej.

Przypomnijmy. Diecezjalna Konferencja duchownych wytypowała ze swojego grona jednego kandydata na biskupa – ks. Wojciecha Prackiego, proboszcza parafii w Opolu. 15 świecki synodałów może zgłosić kandydata na biskupa. Trwa przerwa w obradach do godz. 13.50.

13.55 – Koniec przerwy. Synodałowie zgłosili kandydata —17 głosów uzyskał, jednak nie zgodził się na kandydowanie. Zamknięto listę kandydatów — jest tylko jeden, ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej z Opola. Trwa prezentacja kandydata.

Prezentacja kandydata na biskupa diecezji katowickiej. Wykorzystano istotne w ocenie redakcji serwisu fragmenty przemówienia.

Ksiądz Wojciech Pracki, lat 45, od 10 lat jestem proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu. Wcześniej przez prawie 5 lat byłem asystentem biskupa Kościoła i rzecznikiem prasowym Kościoła. W ramach mojej służby w Warszawie utworzyłem i prowadziłem duszpasterstwo ewangelików języka niemieckiego. Służbę duchownego rozpocząłem praktyką i następnie wikariatem w Parafii w Cieszynie. 

Wykształcenie i kompetencje:

Moje wykształcenie to studia magisterskie w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz studia III stopnia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego i uzyskany w ich ramach licencjat kanoniczny (rzymski). Posługuję się biegle dwoma językami obcymi – niemieckim i angielskim, co pozwala mi m.in. na symultaniczne tłumaczenie konferencji naukowych na Wydziałach Teologicznych Uniwersytetu Śląskiego i Opolskiego.

Działalność w Parafii:

Od 10 lat pełnię służbę proboszcza w Opolu. Aktywnie propaguję wiedzę o duchowości ewangelickiej i obecności ewangelików w regionie. Szczególnym tego przykładem były zajęcia dla młodzieży szkolnej w Archiwum Państwowym w Opolu oraz zrealizowanie we współpracy z innymi Parafiami Ewangelicko-Augsburskimi województwa opolskiego, organizacjami pozarządowymi, Samorządem Województwa Opolskiego Instytucjami kultury oraz konsulatu Niemiec w Opolu, cyklu filmów „Religie i wyznania Śląska Opolskiego”. Jako współautor projektu, w ciągu ostatnich kilku lat, uczestniczyłem i prowadziłem prelekcje podczas kilkudziesięciu spotkań z mieszkańcami na terenie województwa, brałem udział w pokazach filmów. Jako proboszcz, administruję nieruchomościami parafialnymi w kilku miejscowościach województwa, dbam o należyty stan techniczny budynków i kościołów, organizuję i nadzoruję ich naprawy oraz  remonty, także odpowiadam za prowadzoną w parafii działalność gospodarczą. Administruję cmentarzem w Ozimku na 950 miejsc grzebalnych.

Ekumenia i media:

W przestrzeni ekumenicznej podejmuję wspólne przedsięwzięcia z przedstawicielami Kościołów: rzymskokatolickiego, zielonoświątkowego i grekokatolickiego. Są to nie tylko obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, ale też seminaria naukowe, codzienne kontakty poprzez udział w programach telewizyjnych i radiowych. Duszpasterzuję Mniejszości Niemieckiej – Związkowi Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych, choć jego członkami nie są luteranie. Działania ekumeniczne mają także charakter medialny. Przez 9 lat współtworzyłem z księżmi profesorami: Erwinem Mateją i Markiem Lisem, audycję radiową „Forum Wiary” w Radiu Opole. Często goszczę także w innych programach tej rozgłośni: „Dobry wieczór — tu Opole” i „Przy rodzinnym stole”. Od kilku lat współtworzę w ekumenicznym gronie „Słowo pod poduchę” nadawane co wieczór w Radio Doxa. Od września tego roku razem z pastorem zielonoświątkowym Mariuszem Muszczyńskim  prowadzę godzinny, autorski program „Okiem protestanta”. Co ciekawe, dzieje się to we wspomnianym katolickim Radio Doxa. Jeśli Siostry i Bracia zapytacie mnie o hobby, to właśnie języki obce i radio pełnią taką funkcję. Jest jeszcze jazda na rowerze i turystyka rowerowa.  Wracając do kwestii medialnych — od kilku lat publikuję w tygodniku Wochenblatt, który zaprosił mnie do dzielenia się biblijnymi refleksjami w j. niemieckim. Głoszę zatem Słowo Boże wszystkim, którzy chcą Go słuchać, w różnych językach i formach medialnych. Współpracuję także z innymi redakcjami i instytucjami kultury. Tę działalność możecie Siostry i Bracia prześledzić w internecie.

Wizja Diecezji na lata 2025-2035.

Rzeczywistość Kościoła jest dziś zupełnie inna niż jeszcze 10, czy 20 lat temu. Nakreślił ją w swoim referacie rok temu biskup Marian Niemiec. Współczesne uwarunkowania powodują, że nasze parafie i filiały zmniejszają się pod względem liczby osób, zarówno w kontekście wiernych, jak i wkrótce — duszpasterzy. Wyzwaniem dla nowego biskupa będzie uzupełnianie braków kadrowych duszpasterzy, zwiększenie aktywności w służbie, by ustabilizować liczbę wiernych. Sądzę, że nie będzie to tylko służba duchownych, ale także świeckich ewangelistów i nieordynowanych absolwentów ewangelickiej teologii. Co niezwykle istotne, to także zabezpieczenie na odpowiednim poziomie infrastruktury i miejsc kultu znajdujących się w Diecezji.

Ważne będzie zarządzanie gospodarką finansową Diecezji, w tym pozyskiwanie środków na funkcjonowanie i niezbędne remonty obiektów oraz nieruchomości. Dziś wybieramy biskupa Diecezji, ale musimy pamiętać, że, odpowiedzialność  za nią ponosi Rada Diecezjalna i Synod Diecezjalny oraz nasze Rady Parafialne w ramach określonych Prawem Kościelnym. Biskup nie podejmuje decyzji jednoosobowo. Do tej odpowiedzialności jesteśmy potrzebni my wszyscy, zarówno ordynowani i nieordynowani. Dlatego proszę Siostry i Braci, niezależnie od wyniku dzisiejszego głosowania, o pełne zaangażowanie. 

Z mojej strony deklaruję, że odwiedzę w pierwszym roku służby zwierzchnika Diecezji każdą Parafię. W wielu miejscach już byłem, jednak chciałbym Wasze Parafie poznać dokładniej. Zrozumieć radość i troski. Poznać infrastrukturę. Przy czym nie będą to zawsze odwiedziny niedzielne, ale też w tygodniu.

14.55 – Trwają przygotowania do głosowania.

15.07 – Trwa głosowanie synodałów.

15.17 – Trwa liczenie głosów przez komisję skrutacyjną.

15.30 – Diecezja Katowicka ma nowego biskupa. Został nim ks. Wojciech Pracki. Za kandydaturą głosowało 62 synodałów.

15.41 – po krótkich gratulacjach, aktualnie realizowany jest kolejny punkt posiedzenia Synodu. Dziękuję za śledzenie naszej relacji.

Podsumowując. Głosowało 83 synodałów, za kandydaturą ks. Wojciecha Prackiego głosowało 62 synodałów, przeciw – 11, a 10 wstrzymało się od głosu. To była jedyna kandydatura na urząd biskupa, która wskazali duchowni diecezji katowickiej. Kandydat wskazany na dzisiejszym posiedzeniu przez świeckich synodałów nie wyraził zgody na kandydowanie.

1 lutego 2025 roku, w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbędzie się uroczysta konsekracja nowego zwierzchnika diecezji katowickiej. Ks. Wojciech Pracki zastąpi bp. dra Mariana Niemca, który pełnił tę funkcję w latach 2014–2024.

Urząd biskupa diecezjalnego w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce jest kadencyjny – każda kadencja trwa 10 lat, a urzędujący biskup może być wybrany na kolejną kadencję. Wypowiedź biskupa elekta za serwisem ewangelicy.pl


Relację z Synodu Diecezji Katowickiej, który odbyła się w kościele w Bytomiu-Miechowicach przygotował zespół: Michał Malina — PEA Katowice-Szopienice – reporter i autor zdjęć, Manfred Centner — PEA Hołdunów, autor zdjęć, koordynacja relacji ks. dr. Adam Malina, proboszcz parafii Ewanagelickiego kwartetu i Prezes Synodu, Damian Kostyra – wydawca i redakcja tekstów w na stronie internetowej i mediach społecznościowych PEA w Hołdunowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Szukaj

Popularne posty

  • Ania zajęła trzecie miejsce w konkursie „Sola Scriptura”
    Ania zajęła trzecie miejsce w konkursie „Sola Scriptura”

    Anna Kaczmarczyk zajęła 3 miejsce w drugiej grupie szkół podstawowych klas VII-VIII w Ogólnopolskim Konkursie Biblijnym „Sola Scriptura”, organizowanym co roku przez Wydawnictwo Augustana i Generalnego Wizytatora Nauczania Kościelnego. W tej grupie pierwsze miejsce zajęła Joanna Wysocka z Drogomyśla a drugie miejsce Franciszek Kreczmański z Warszawy (Świętej Trójcy). Na czwartym miejscu uplasowała Klaudia Jaworska z Brennej-Górki,…

  • Ogłoszenia dla parafii Ewangelickiego Kwartetu – 4. Niedziela Pasyjna – 30 marca 2025 r.
    Ogłoszenia dla parafii Ewangelickiego Kwartetu – 4. Niedziela Pasyjna – 30 marca 2025 r.

    Za tydzień zapraszamy na nabożeństwa o tradycyjnych porach jak w pierwszą niedzielę miesiąca, czyli w Szopienicach o 11.30, a w Sosnowcu o 9.30. Mysłowice: Od następnej niedzieli zapraszamy do kościoła. Wcześniej zapraszamy na tygodniowe nabożeństwo pasyjne do Sosnowca w najbliższą środę o 17.30. Kolejne w czwartek, 10 kwietnia o 17.30 w Hołdunowie. Za tydzień w…

  • Ogłoszenia parafialne – 3. Niedziela Pasyjna – 23 marca 2025 r.
    Ogłoszenia parafialne – 3. Niedziela Pasyjna – 23 marca 2025 r.

    Za tydzień zapraszamy na nabożeństwa o tradycyjnych porach. Wcześniej zapraszamy na tygodniowe nabożeństwo pasyjne do kaplicy w  Mysłowicach w najbliższy piątek o 17.30.  Kolejne w środę, 2 kwietnia o 17.30 w Sosnowcu. Skarbonki pasyjne – zachęcamy do udziału w akcji. Zwiastuny Ewangelickie do odbioru. Hołdunow: W czwartek odbył się pogrzeb śp. Gintera Meistera (1935-2025). Niech…