Róża Lutra dla budowniczych kościoła

Podczas wiosennej sesji Synodu Diecezji Katowickiej wręczono Róże Lutra, odznaczenia za pracę na rzecz parafii. W tym roku jedną z nagród przyznano dla członków Komitetu Budowy kościoła w Hołdunowie. Nagrodę odebrał przewodniczący komitetu pan Helmut Niemiec.

Treść laudacji:

Dla
Członków Komitetu Budowy
Kościoła Ewangelickiego w Hołdunowie

Parafia Ewangelicka w Hołdunowie jest jedną z najstarszych na Górnym Śląsku. Powstała w 1770 roku i od setek lat tworzy historię ewangelicyzmu
w północnej części Ziemi Pszczyńskiej. Jej chlubą był Kościól Świętej Trójcy, zbudowany w 1902 roku. Jednak po II wojnie światowej parafia w 1947 roku utraciła swoją świątynię, która choć powróciła do niej w latach 60-tych XX wieku, jednak ze względu na szkody górnicze już nigdy nie odbyło się w niej żadne nabożeństwo. Długoletnie starania parafii o budowę nowego kościoła udało się dopiero zrealizować w 1981 roku, gdy uzyskano urzędową zgodę na budowę kościoła. Pracami nad powstaniem świątyni kierował Komitet Budowy Kościoła z proboszczem, ks. Karolem Baumanem. Na czele Komitetu stał kurator Parafii Helmut Niemiec, a w jego skład wchodzili również: Eryk Kozioł, Roman kozioł, Jan Bieta, Józef Centner, Edward Konieczny, Stefan Szarowski, Henryk Cierpka, Helena Mańka, Wacław Januszek i Paweł Mańka ? gospodarz budowy.

Dzięki wielkiemu zaangażowaniu, setkom nieodpłatnie przepracowanych godzin przez członków Komitetu Budowy oraz innych parafian i osób ich wspierających, mimo największego kryzysu gospodarczego w Polsce, 12 października 1986 roku nowy kościół Świętej Trójcy w Lędzinach ? Hołdunowie został poświęcony i do dnia dzisiejszego służy Parafii, będąc świadectwem przywiązania hołdunowskich ewangelików do Kościoła.

 

Jedna myśl na “Róża Lutra dla budowniczych kościoła

  1. Dziś zobaczyłem tą stronę! – – Ucieszyłem się bardzo, że pamięta się o tych, którzy z całego serca, z gorącym zapałem i szczerze pracowali by nasza Parafia Hołdunowska miała znowu kościół swoj w którym godnie i z radością można przeżywac nabożeństwa. – Pozdrawiam was Kochani i życzę Bożego błogosławieństwa. – ks Karol Bauman

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.