Ogłoszenia parafialne na niedzielę 8 grudnia 2019 r.

W drugą niedzielę adwentu zapraszamy na nabożeństwo do naszego kościoła według normalnego porządku, czyli na godz. 10.00 wraz ze Spowiedzią i Komunią Świętą.

5.12.12.2019 r. o godz. 17.00 zapraszamy na tygodniowe nabożeństwo adwentowe.

17.12.2019 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne Spotkanie z Wiarą, które poprowadzi Roman Fenger. O czym są nasze spotkania – przeczytasz w tym miejscu.

Czy trwamy w oczekiwaniu?

Zastanawiają się autorzy  „Zwiastuna Ewangelickiego 23/2019”.

Czy trwamy w oczekiwaniu?

Adwentowy alert ogłasza  rozważająca Słowo Boże diakon Aleksandra Błahut-Kowalczyk, bo to najlepszy czas, by wybrać prawdziwe życie, do czego zachęca bp Paweł Hause.

Czym powinniśmy się kierować przez te cztery adwentowe tygodnie? – pyta ks. Jan Badura. Każdy adwent jest inny, ale każdy błogosławiony, jeżeli jest żywym oczekiwaniem na Zbawiciela odpowiada Henryk Dominik, a wtóruje mu Bronisław Sztuchlik, przestrzegając przed marnowaniem podarowanego nam czasu na zbędne w Bożych oczach poczynania.

Jeśli swoje tęsknoty będziemy powierzać Bogu – wskazuje ks. Łukasz Gaś, nasze oczekiwanie zakończy się upragnionym happy endem – radością i pokojem tu, na ziemi oraz przyszłym życiem wiecznym.

Ponadto niezwykłą historię  przemiany hymnu na cześć militarnego zwycięstwa w pełną pokoju adwentową pieśń Córko Syjońska opisuje Łukasz Barański. Adwentowe zapachy Tomaszowi Beczale kojarzą się w Roku troski o stworzenie z przyprawami do pierniczków i roślinami, których są cząstką. W duchu odpowiedzialności za świat przyrody diakon Urszula Śliwka stawia pytanie o nasz stosunek do zwierząt i ich obecność w kościele.

Adwent

Adwent pochodzi od łacińskiego słowa adventus i oznacza przyjście. W starożytności adwent oznaczał wstąpienie władcy na tron lub przybycie bóstwa do świątyni. Chrześcijanie używają terminu adwent zarówno do opisania przyjścia Chrystusa na ziemię poprzez narodzenie z Marii Panny oraz na określenie powtórnego przyjścia Chrystusa w chwale (paruzja).

Już w IV wieku ustalono, że pierwszy dzień Adwentu przypada w niedzielę, cztery tygodnie przed 25 grudnia i rozpoczyna się też wtedy nowy rok kościelny. Początkowo Adwent trwał sześć tygodni, lecz później liczbę niedziel skrócono do czterech. W różnych częściach świata akcentowane są różnorodne aspekty Adwentu – radość z powtórnego przyjścia Chrystusa lub pokuta i nawrócenie.

W czasie adwentu odprawiane są w parafiach ewangelickich tygodniowe nabożeństwa adwentowe. Barwą liturgiczną jest kolor fioletowy. Podczas liturgii wstępnej po Kyrie zamiast Chwała na wysokościach Bogu, ksiądz intonuje hymn Benedictus: „Błogosławiony niech będzie Pan, iż nawiedził i odkupił lud swój”, natomiast zbór odpowiada: „Prostujmy swoje drogi, Adwentu nadszedł czas, Bóg daje pokój błogi, Bóg Chrystus wzywa nas i mówi: Idę już. Przyjdź, Panie, przyjdź wołamy. Otwarte już serc bramy, w nich dary swoje złóż.”

Adwent to czas oczekiwania i nadziei. Oczekiwaniu towarzyszą symbole obecne w liturgii. Światło świecy, nawiązuje do proroctwa Izajasza zapowiadającego Mesjasza – światłość świata. W tym czasie, w ewangelickich domach pojawiają się wieńce adwentowe. Rodzina gromadzi się przy zapalonych świecach, śpiewane są pieśni adwentowe, czytane jest Słowo Boże i zmawiane modlitwy. Wieniec Adwentowy jest również obecny w części ołtarzowej luterańskich kościołów i kaplic. Zazwyczaj upleciony z zielonych gałązek jest ozdobiony czerwoną wstążką z czterema świecami, zapalanymi kolejno w każdą niedzielę Adwentu.

Historia Wieńca Adwentowego wiąże się z osobą ewangelickiego duchownego ks. Jana Wicherna, który w grudniu 1839 roku, w sali modlitw ewangelickiego ośrodka dla sierot z biednych dzielnic Hamburga zapalił pierwszą świecę adwentowego wieńca.

Nierozerwalnie związana z polską tradycją adwentową ewangelików jest muzyka tego okresu roku kościelnego. Przykładem takim jest pieśń-hymn, wybrzmiewający w domach i podczas nabożeństwa adwentowego. To niezwykle dynamiczny i radosny utwór powstały w Niemczech na początku XIX wieku do muzyki Georga Friedricha Händla z Oratorium Juda Machabeusz nosi tytuł: „Córko Syjońska”. Jest to najbardziej znany adwentowy utwór muzyczny, a jego popularność jest porównywalna do kolędy Cicha Noc.

W Adwencie rozprowadzane są w parafiach świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, w ramach ekumenicznej akcji od 20 lat prowadzonej przez Diakonię Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ewangelicko-reformowanego, Caritas Kościoła rzymskokatolickiego i Eleos Kościoła prawosławnego.

Źródło: https://www.luteranie.pl/nowosci/rozpoczyna_sie_adwent,6433.html, https://www.luteranie.pl/nowosci/czy_trwamy_w_oczekiwaniu,6457.html

Rozpoczyna się Adwent

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.